Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

O plemeni

 

Stafordšírský bulteriér

Ráda bych Vám o tomto úžasném plemeni řekla něco svými slovy ...

Tento malý svalovec doslova klame tělem :). Majitelé stafíků neboli stafíčků si musí zvyknout na nepříjemné narážky a pokukování (vyděšení) od kolemjdoucích neználků, které vidí to "bojové plemeno" a věší svoje pejsky na vodítko metr do výšky a děti stahují za sebe.... Škoda, že ani neznají pravý význam tohoto slovního spojení (bojový pes).

Stafbulík neboli stafíček je pes, který miluje lidi a děti obzvlášť. Však má také ve standardu napsáno "100% spolehlivý". Ve své rodné zemi si né nadarmo vysloužil přezdívku "nanny dog".

Tak jak miluje lidi, ale zrovna nemusí milovat ostatní pejsky. Je to malý bojovník :D.

Ve společnosti lidí je těžké pejska ovládat (dokud se s ním všichni nepozdraví) a povel "neskákej" se nám také moc nedaří.... :)).

Od stafíka nečekejte, že bude pes hlídací (venkovní). Naopak, je to pes vítací (domácí) :). Není rád sám, je neúnavným společníkem, který vás bude celý den doprovázet nejen po bytě, zahradě, ale i na wc :)). Prostě půjde s vámi všude tam, kde před ním nezavřete dveře :). 

Stafbulík je temperamentní psík, s kterým můžete provozovat veškeré psí aktivity (agility, sportovní kynologie, bull sporty atd.).

A že je stafík mimořádné plemeno značí nejen jeho úžasná povaha, ale také fakt, že jako jediné plemeno na světě má svůj znak "uzlík" :-).

 

STANDARD PLEMENE:

 

  Země původu: Velká Británie

Datum zveřejnění původního platného standardu: 24. 6. 1987

Klasifikace FCI:

  • skupina 3, teriéři
  • sekce 3, teriéři typu bull
  • Bez pracovní zkoušky.

Celkový vzhled: Hladkosrstý, dobře vyvážený a na svou velikost velmi silný pes. Svalnatý, aktivní a pohyblivý.

Charakteristické rysy: Je známý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní a velmi laskavý zejména k dětem.

Chování / povaha: Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý pes.

Hlava a lebka: Krátká, celkově hluboká hlava s širokou lebkou. Velmi vyvinuté lícní svaly. Stop výrazný, morda krátká, nos černý.

Oči: Přednost mají tmavé oči, jejich zbarvení se však může vztahovat k barvě srsti. Kulaté a středně velké. Posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček tmavé.

Uši: Růžovité nebo polovztyčené, ani velké, ani těžké. Klopené nebo vztyčené ucho je nanejvýš nežádoucí.

Pysky / čelisti / zuby: Pysky přilehlé a čisté. Čelisti silné. Zuby velké, s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.

Krk: Svalnatý, poměrně krátký, s jasnými obrysy, směrem k ramenům se rozšiřující.

Hrudní končetiny: Nohy rovné, s dobře vyvinutými kostmi, postavené poměrně daleko od sebe; z nadprstí, které není ochablé, vybíhají mírně ven vytočené tlapy. Ramena jsou uložená patřičně vzad, lokty nejsou volné.

Tělo: Bedra krátká, hřbetní linie rovná. Široká přední fronta, hluboký hrudník, správně klenutá žebra. Tělo je svalnaté, s jasnými obrysy.

Pánevní končetiny: Dobře osvalené. Hlezna nízko položená, kolenní klouby správně zaúhlené. Nohy jsou při pohledu zezadu souběžné.

Tlapy: Se silnými polštářky, silné a středně velké. Drápy jsou u jednobarevných jedinců černé.

Ocas: Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce zužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých pump.

Chůze / pohyb: Volný, vydatný a čilý pohyb s racionálním využíváním energie. Konče-tiny se při pohledu zepředu i zezadu pohybují souběžně. Z pánevních končetin vychází zjevný posun.

Osrstění

Srst: Hladká, krátká a hustá.

Barva: Červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.

Hmotnost:

  • psi 12,71 – 17,25 kg
  • feny 10,89 – 15,43 kg

Velikost: Požadovaná kohoutková výška činí 35,56 – 40,64 cm.

Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jakou by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky.

pozn.: Psi by měli vykazovat dvě zřetelně normální varlata, plně sestouplá v šourku.

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)
Standard FCI č. 76 / 14.02.1995

zdroj: http://www.staffbullclub.cz

TOPlist